2013. október 10., csütörtök

Dinnyukkíni

Írtam azt a sok földi jót a kiskertemről. Nos, most őszre csúcsosodott ki a dolog. Valamiért a paradicsomok úgy gondolták, hogy minden ész érvvel és napfénnyel ellentétben most kell rengetegen lenniük és hirtelen mégjobban elburjánzottak a tökfélék is.
Csodálatos módon dinnyék kezdtek elszaporodni mindenfelé. Rengeteg, rengeteg dinnye. Csodálattal vegyes lelkesedés lett rajtunk úrrá és már láttuk a helyi szalagcímeket:
OKTÓBERI DINNYE, egy család csodálatos kertje.

Határozottan dinnyének néz ki!


Szóval végre megnőtt eléggé az egyik, hogy érdemes legyen leszedni. Az izgalomtól -és a súly alatt- remegve beszaladtunk vele a konyhába. Körbeálltuk és kipirult arccal, reménykedő mosollyal a szánk szegletében megszegtük a dinnyénket. Kongott mint a dob, ezt előre leteszteltük, de ahogy a kés hasította repedt is gyönyörűen. Újabb szalagcímek jutottak eszünkbe:
A LEGÍZLETESEBB OKTÓBERI DINNYE - A gyümölcs melyről Lőrinc elfeledkezett



Aztán a repedés végig szaladt mint rianás a Duna jegén és a gyümölcs ketté esett és...

Igen, zöld. Nem tehet róla.


És először is kijavítottuk magunkat zöldségre. Nos igen, zöld volt. Ráadásul tök magokkal. Kissé meglepődtünk és nem ettük meg nyersen. Viszont megpirítottuk kis olajon hagymával, kapott egy csöpp rizstejet, kakukkfüvet, zsályát és rizzsel körítve megettük.

Nem dinnye, de finom. Ő a dinnyukkíni.
Identitás zavaros, színvak, de a mienk! :)

2013. augusztus 3., szombat

Kis kertemben jártamban

Annyira szép meglepetések értek idén a kiskertemben, hogy megosztom veletek is. Van egy nagyon kedves videó Ruth Stout-ról, aki úgy kertészkedett, hogy nem gyomlált, nem kapált, nem permetezett, csak vetett és aratott. Idén úgy döntöttem, kipróbálok valami hasonlót, szóval összekevertem az összes magomat amiket tavalyról félretettem, meg amiket vettem, szóval mindet! Aztán kiálltam a veteményes közepére és szanaszét szórtam őket.

Elég idegtépően sok idő volt kivárni, hogy lesz e belőle bármi, ráadásul rádöbbentem, hogy nem vagyok eléggé expert ahoz, hogy megmondjam mi gaz és mi saláta. Mire elég nagyok voltak a beazonosításhoz (tehát nagyjából teljesen fejlett állapotukban) addigra rettenet elgazosodott az egész. Viszont így aztán kiderült az is, hogy a gaz bizony nem nyomja el sem a paradicsomot, sem a salátát. A répát és a tökféléket meg aztán pláne nem.
 Na de nekiduráltam magam a gazolásnak, mert a növényeket nem zavarta, de a mi szemünket igen. A vicc az, hogy az összkép elég keveset változott a gazolás után. Egyrészt mert vágott füvet szórtam oda, ahol nem volt növény, másrészt mert egy dzsungelhez méltó lelkesedéssel fonta keresztbe-kasul a növényzet azt a picike területet én meg hagytam neki. (Majd pont én fogok rendet vágni..)

A komposztból meglepetés tököcskék és egy gyönyörű napraforgó lepett meg.


Szóval a salátát már eszegettük, magszárba is hagytam. Volt szamóca is dögivel, nő a lampion virág és rengeteg tökféle lesz. Itt meg kell, hogy említsem kiskertünk göngyszemét -már tavaly is volt hozzá szerencsénk- az uborkkintököt! Ugyanis egy helyen nő a sütő tök, főző tök, cukkíni és uborka. A lelkes méhecskék pedig keresztbe porozzák őket, így született meg az uborkkintök.

Balra uborkkintök. Hogy a középsőből mi lesz, az rejtély.
Jobbra Lütyő kutyám, aki a kiskertből kiáradt tökindák között heverészik :)


A paradicsom a tavalyi már rohadásnak indult és ezért földbe taposott gyümölcsökből kelt újabb életre. Már harmadik éve így megy ez, de idén annyira jól sikerült, hogy ki kellett húznom egy csomót, mert egymás agyára mentek. Minden ismerősömnek paradicsom palántákat adogattam :)


Mindig meglepetés, hogy éppen milyen típusú parik lesznek.

A komposztunkból a tavalyi dísztökök kivirágoztak, sőt, teljesen megdöbbentő módon egy napraforgó is kibújt oldalt a deszkák között, az immár megvastagodott szárával kész kis torna mutatványt hajtva végre.
Van egy hosszú, kivájt fatörzsem, amit a Duna árterületéről hoztunk. A vájást is az ár végezte. Ebbe ültettem kövirózsát néhány éve, de most már minden féle üdül benne, békésen megférve egymással. A mindenhonnan felbukkanó kövér porcsinról és a levendulásomról már nem is csináltam képet. Mértékkel dicsekszem :)

Az ártéri tuskó, benne a kövirózsákkal.
Jobb alul meglepi napraforgó a komposztból, jobb fölül pedig a dinnyecsónak :)


2013. július 31., szerda

Dinnye csónak

Az elmúlt időszakban nem nagyon volt időm főzni, mert táboroztattam. Tábor volt tábor hátán. Nagyon jó volt, viszont utána a hűtő visszhangzott, ha a nyitott ajtajánál lamentáltunk, hogy mit kéne vajon enni. (ni-ni-ni-ni)

Na persze bevásároltunk, csak hiányzott az energia a főzéshez, úgyhogy maradtak a rapid kaják, meg a nem főzés.
A dinnyecsónak például a nem főzés egyik remek példája és egész nap majszolhattuk. Ráadásul ideális a nagy meleghez, a gyerek imádott válogatni belőle és még nyers is!

Viszont a továbbra is fennálló energia hiányra hivatkozva -még mindig regenerálódom- nem írom le a receptet. Van egy olyan érzésem, hogy magatoktól is ki fogjátok silabizálni :)

Imádok nyáron fotózni, micsoda színek! :)


És itt egy kis ízelítő az egyik táborból!






2013. június 4., kedd

Avokádó: még nem jó - már nem jó

A lehető legjobb választás egy salátába az avokádó. (Vagy csak úgy magában is remek választás :)

A legkedvesebb avokádós salátám nagyjából így néz ki:
Egy avokádó darabolva, fél cukkíni nagy lukún reszelve, fél kígyóuborka szintén nagy lukún reszelve. Pici dió olaj és sok-sok Bio Berta grill fűszer vagy Fűszer-ész fincsibe fűszerkeverék.


Egy másik verzió:
Paradicsom, kápia paprika, római saláta, brokkoli csíra, avokádó és Fűszer-észék fincsibéje!

Ez utóbbihoz kép is jár :)

Az egyetlen rákfenéje, hogy nehéz megállapítani mikor érett. Ma például sikerült úgy bevásárolnom, hogy a két avokádóból egy fél avokádónyit sikerült megmentenem, mert már túlérett volt.
Szóval ehhez mellékelek némi segítséget és pár asznos tudnivalót az avokádóról. Csodaszer, finom, telt, protein dús és lúgosít! És bár meggyőződésem, hogy egyfajta függőséget okoz, mégis azt mondom, egyszer élünk, egyetek sok-sok avokádót :)

Ez egy szinte megbízható recept :)



És ez a véres valóság!

 

2013. május 30., csütörtök

eper-banán turmix

Na, ne is kerülgessük a forró kását!
Fogj egy banánt és néhány szem epret. Be a turmixgépbe velük, öntsd fel vízzel, hogy ellepje, és turmixold!
-Vízzel?
-Igen!
-De nem lesz vízízű?
-Nem. Banán és eper íze lesz. A vizet nem érzed. Ízetlen ugyanis. :)
Minél tovább turmixolod, annál habosabb lesz.
-És édesíteni nem kell?
-De. Ezért rakunk bele banánt.

Az élet ennyire egyszerű, nem érdemes bonyolítani ;)

2013. május 29., szerda

Tészta nyers zöldségekkel

Mostanában rengeteg salátát ettem, volt, hogy napokig csak azt. Szóval változatosságra vágytam, de nem akartam túlsággal "bűnbe esni", így aztán összeraktam egy vitathatót (mint tészta) egy megbízhatóval (mint nyers zöldségek).
Nagyon harmónikusra sikeredett az ízvilága, olyannyira, hogy a szkeptikus teszten meglepő eredményekkel ment át. Konkrétan mire hazaértem üres volt a tál! Néhány árva tészta darabka kószált csak az alján. (Még jó, hogy ettem mielőtt elindultam. ;)

Felháborítóan finom lett :)


Hozzávalók:
1 csomag tészta (az enyém csavart durum)
1 doboz "kamu" tejszín (kókusz, zab, rizs stb)
Ujjnyi csokor petrezselyem
1 avokádó
1 paradicsom
Fél kígyó uborka
1 teáskanál só
szerecsen dió


A tésztát megfőztem, a kígyó ubit lereszeltem, a többi zöldséget apró darabokra vágtam és nyakon öntöttem a tejszínnel. (Amiről kiderült hogy kólusztej sűrítmény, mert rosszat vettem le a boltban a polcról. Mindenesetre ízben semmi különbség, állagban minimális.)

Ezt a katyvaszt megsóztam, szerecsendiót reszeltem rá és végül hozzákevertem a tésztát. Hát mit mondjak, annyira finom lett, hogy az már illetlen. De tényleg, egyszerűen tolkodó! Nem mellesleg rendkívül egyszerű és gyors, mire megfő a tészta minden más is kész van.

Még egy -sőt az egyik legfőbb- erénye ennek a kajának, hogy a gyerek kétpofára tolta befelé! :)

2013. április 16., kedd

Nagyi müzlije

Gyerekkoromban minden évben egyszer egy hetet a nagyszüleimnél nyaraltam. Az ott töltött időből az egyik legkedvesebb emlékem a reggeli müzli. A mai napig ha ezt eszem reggelire akkor a hajnal hét órás Velence fürdő illatot érzem az orromban és a kapálás meg a frissen szedett paradicsom íze jut eszembe. Egyszóval full nosztalgia.
Egyetlen egy bökkenője van ennek a müzlinek, hogy tejföllel vagy kefirrel készítik a nagyiék. (A mai napig egyébként. Minden reggel.) Ám egyik reggel bekattant, hogy a zabtejföl az teljesen jó lesz ehhez is. És láss csodát, tényleg jó lett!



Hozzávalók (ez négy adag kb):
1 cékla
1 zeller
1 alma
1 répa
1 bögre zabpehely
Némi víz
4 evőkanál citromlé
1 bögre bármilyen gabona pehely
4 evőkanál puffasztott amarant
4 evőkanál méz
1 csokor petrezselyem
Némi víz. (Nem csap.)

Szezonális hozzávalók:
Isteni bele a dió, káposzta és az apróra vágott friss csalán is. (Gyerekként ez volt a legizgibb. Hogy megcsíp vagy nem? Persze nem csíp, ha apróra vágod, de nekem mégis nagyon izgalmas volt. Szuper bátornak éreztem maga, hogy meg merem enni :) )

A céklát, zellert, répát, almát kis lyukú reszelőn lereszeltem. A zabpelyhet és a citromlevet annyi vízzel, hogy vigye a turmixgép, simára turmixoltam. A petrezselymet apróra vágtam.
Alulra megy a reszelék, rá a pelyhek, arra a tejföl, petrezselyem és végül a méz.

A sorrend azért nagyon fontos, mert a nagyiék is mindig így csinálták. Mire felkeltem már ott voltak az asztalon a megrakott tányérok. Aztán összekevertük. Ez is hatalmas buli volt. És aztán megenni... Imádtam. Imádom most is! Tavasztól őszig majd minden nap ez a reggelim.

2013. április 5., péntek

Tyúkhúr! - salátába és zöldturmixba

Most, hogy végre "belátok a hó alá" a kertben, repesve nézegetem minden nap, hogy mi bújik elő a veteményesből, meg úgy egyáltalán bárhonnan. Persze szépek a hagymások is, nárcisz, hóvirág, miegymás, de én mégis a kis fűszerkertet meg a medvehagymát lesem, hogy van e már valami izgalmas.

Nos, a medvehagyma még várat magára, túl kicsi, még hagyom erősödni. Ellenben találtam a komposzt mellett egy nagy rakás tyúkhúrt. Ez a gyomnövény azért izgalmas, mert nem kell kigyomlálni. Nagyon kevés vizet szív el a földből, így maradhat a veteményesben is, hogy elvegye a helyet az agresszívebb gyomoktól. Maradhat a gyümölcsfák körül is, mint pót gyep, talajtakaró.

A tyúkhúr virága MINDIG fehér!
Forrás: alternativgyogyaszat.network.hu


Egyben hasznos táplálékunk is, nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint és foszfort. Két dologra kell nagyon vigyázni:
1. könnyen összetéveszthető a mezei tikszemmel, ami viszont mérgező. De nem kell hozá nagy háttértudás, hogy megkülönböztessük, a tyúkhúrnak mindig apró fehér virága van. A mezei tikszemnek viszont nagyobbacska és kék vagy piros.
2. Túl nagy mennyiségben hashajtó hatású.

Így hát leszedtem egy jó adag tyúkhúrt, a komposzt mellett nem kell talajtakaró ;)



Saláta

Gyönyörű színek :) Lila hagymával lenne teljes a szivárvány!


Hozzávalók

egy marék tyúkhúr
egy kisebb alma
egy fej vörös hagyma (akinek van már, medvehagyma vagy bármilyen hagyma jó)
fél karalábé
2 kisebb sárgarépa
2 kiskanál citromlé
egy evőkanál oliva olaj
egy púpozott kiskanál torma
egy kiskanál méz
só ízlés szerint

A zöldségeket és az almát aprítóban megaprítottam, de csak diszkréten, hogy darabos maradjon, ne legyen pép. A citromlevet, olivát, tormát, mézet összekevertem és a salátára öntöttem. Megsóztam és nagyon ízlett :)


Zöldturmix

És a duó! A turmix még kakaópor nélkül van, a zöld fotó kedvéért.


Hozzávalók:
egy marék tyúkhúr
egy alma
egy banán
kb fél liter víz
két evőkanál kakaópor - opcionális és ízlés függő

Mivel az én turmixgépem nem viszi tökéletesen a zöldeket ezért először leturmixoltam kevés vízzel a tyúkhúrt és átszűrtem finom szűrőn. Utána a levét összeturmixoltam a többi hozzávalóval, végül felöntöttem annyi vízzel, hogy háromnegyed liter legyen.
Kóstolás után én igényeltem bele a kakaóport, de a nélkül is finom.

Imádok "gyomnövényeket" enni, mintha egy elnyomott tehetséget karolnék fel :)


Forrás: kertmanufaktura.blogspot.com

2013. április 4., csütörtök

Csicseri pörkölt

Imádom a csicseriborsót! A legnagyobb kedvenc a humusz minálunk, de most valahogy nem volt hozzá ihletem. Ráadásul a múlt heti babás jóga napra rendeltük az ebédet, és csicseri pörköltet hoztak.
Így hát most valami hasonlót csináltam. Nagy sikere volt, már csak azért is, mert a gyerek imádja a golyókákat :)



Szép színes a paprikával és a répával. Háttérben a kert és a kezem :)


Hozzávalók:
1 bögre száraz csicseriborsó
1 nagyobb répa
2 közepes fej hagyma
3 evőkanál kókusz zsír
1evőkanál paprika lekvár vagy pirospaprika
só, bors


A csicserit beáztattam előző este. A répát nagy lyukú reszelőn lereszeltem, a hagymát apróra vágtam. Innentől pontosan úgy készült mint egy hagyományos pörkölt, csak a hús helyett a csicseriborsót tettem bele. Tehát az olajon megpirítottam a répát és a hagymát, hozzá kevertem a paprika lekvárt vagy piros paprikát. Hozzá raktam a csicseriborsót, kicsit kevergettem, pirítgattam, aztán felöntöttem egy pici vízzel és lefödtem. Figyelgetni kell, hogy ne kapjon oda, de kis fokozaton nem nagy a veszély. Akkor van kész, ha a borsó megpuhult.

Mivel szkeptikusokat is érintett az ebéd, csináltam köretnek tojásos nokedlit, én pedig savanyú káposztával ettem. A nokedlivel karöltve már megállta a helyét a szkeptikus teszten, így ez ismét egy remek áthidaló megoldás mindenevők és vegánok között. Egyszóval családi menü ;)


2013. április 3., szerda

Hogyan együnk vitamint? - C vitamin

A régi hajósok még tudták, hogy hosszú utak egyik legnagyobb veszélye a skorbut. Jó ideig rejtély volt, mitől is alakul ki ez a rettegett és halálos betegség. Hiába kímélte a kór a savanyúsággal utazó hajókat, csak az 1900-as évek elején jöttek rá, hogy ez bizony valamilyen vitaminhiány lehet.

A végső felfedezést, vagyis hogy miben található meg ez a hiányzó vitamin, Szent-Györgyi Albert tette meg. Egy véletlen folytán döbbent rá, hogy a mellékvese, ami akkori kutatásának tárgya volt, bizony tartalmaz hexuronsavat, azaz C vitamint.
A bökkenő viszont az volt, hogy 20 gramm hexuronsavhoz 66 kg mellékvese kell. Ehhez tudni kell, hogy egy darab ilyen mellékvese körülbelül 10-18 gramm. Így hát Szent-Györgyi tovább keresgélte, hogy miben lehet még C-vitamin. Egyik nap paprikát kapott vacsorára a feleségétől. Mi jut eszébe egy igazán orientált kutatónak? Megnézte, van e a menüben C-vitamin. Volt!

Ezért ma már boldogan és tudatosan fogyasztjuk. Lehetőleg természetes forrásból, hiszen így szívódik föl a legjobban. Mivel a C-vitamin vízben oldódó vitamin, folyamatosan ürül a szervezetből. Emiatt nap mint nap rendszeresen fogyasztanunk kell C-vitamin tartalmú ételeket!

Legmagasabb C-vitamin tartalmú ételeink:

TV paprika 100 mg/100 g
(De némely beérett példány 300 mg-ot is tartalmazhat.)


Csili paprika 242 mg/100g




Kaliforniai paprika 184 mg/100 g



Kiwi 93 mg/100g


Brokkoli 89 mg/100 g


Savanyú káposzta 80 mg/100 g

Arról, hogy mennyi a napi beviteli érték és hogy mennyi C vitamint kell ahhoz szednünk, hogy egészségesek legyünk vagy netán túladagoljuk magunkat, komoly viták folynak. Minden esetre még sosem hallottam savanyú káposzta mérgezésről, úgyhogy biztos ami biztos jó sokat egyetek így a tél végén ;)





Forrás:
Szendi Gábor
wikipedia
healthhaliciousness.com

2013. március 25., hétfő

szegletes lednek ragu - zab tejföllel

Nem rég voltam egy nyers étel készítő tanfolyamon, ahol felmerült a kérdés, hogyan lehet egy húsevő férjjel/családdal összeegyeztetni mondjuk egy vegán étrendet? Nos ez éppen egy olyan étel amit könnyedén lehet kétféle képen tálalni.
A szegletes ledneket pedig fel lehet cserélni lencsével vagy sárga borsóval is!



szegletes lednekek


Hozzávalók:
1 bögre szegletes lednek (imádom a nevét)
fél zeller
negyed karalábé
5-6 szem csicsóka
4 bögre víz
 fél evőkanál só
1 evőkanál paprikalekvár
1 közepes fej vöröshagyma
negyed káposzta (kisebb fej)
2 evőkanál hidegen sajtolt olaj
1 púpos evőkanál tárkony


A tejfölhöz:
fél bögre zabpehely
fél bögre víz
1 evőkanál citromlé
1 kiskanál rizsszirup (el is hagyható)

A húsevőknek egy darabka kolbász, szigorúan elszeparálva :)



A pirított hagyma és káposzta a tejföllel, a tetején a tárkony.

Mindent meghámoztam, a karalábét és a zellert falatnyi darabokra vágtam és feltettem a csicsókával, a lednekkel és a vízzel főni. Én most meghámoztam a csicsókát, mert így krumplinak álcázza magát a szkeptikusok előtt :) Mikor felforrt megsóztam és belekevertem a paprikalekvárt.
A hagymát és a káposztát apróra vágtam és egy kis lábosban az olajon megpirítottam.
A tejföl összes hozzávalóját összeturmixoltam, amíg krémes lett. Érdemes citromügyben kóstolgatni, hogy ne legyen citromízű, csak savanykás.
A tejfölt összekevertem a kis lábos tartalmával és a tárkonnyal. Amikor a leves minden hozzávalója megfőtt akkor közben belekevertem. Gyorsan kell, hogy ne álljon össze sehol a zabtejföl.

A kolbászt egy pici vízzel meg kell forralni és a húsevő illető adagjához hozzá keverni.

Nem gyors és sokat koszol, viszont isteni finom, szaftos, tejfölös hatású és rendkívül laktató! Egy komplett főétel.


2013. március 22., péntek

Hogyan együnk vitamint? - Vas



A vas egy a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyag, ami az oxigén szállításáért felelős test szerte. Enyhe hiánya vérszegénységet és az azzal járó fáradtságot, gyengeséget okoz. Súlyosabb vashiány a szervek elégtelen működéséhez vezet.
Ám a túlzott vasbevitel is ártalmas lehet, mert szabadgyököket hagy a szervezetben, ami megzavarja az anyagcserét, valamint szív és máj elégtelenséghez vezethet. Ráadásul a szabadgyökök szerepet játszanak a daganatos betegségek kialakulásában, valamint a korai öregedésben is.

Még sincs ok az aggodalomra, hiszen a természet nagyon okosan alakított ki bennünket. A szervezet képes szabályozni a bevitt vas feldolgozását, így a túladagolás ritka. Leginkább azoknál fordul elő, akik étrend kiegészítőkkel, mesterséges vitamin készítményekkel viszik be a vasat. Ezért is buzdítalak benneteket arra, hogy természetes formájában, az élelmiszerekkel vigyétek be a vasszükségletet.

Egyes nézőpontok szerint a húsételekből jobban felszívódik a vas, ám a növényi alapú vasforrások kevesebb veszteséget okoznak a szervezetnek, mivel szabályozottabban működnek.

Így tehát az állati eredetű vasforrások a következők:

Tenger gyümölcsei (28mg/100 g)

Máj: (23 mg/100 g)

Marha és bárány (3,7 mg/100 g)


Növényi eredetű vasforrások:

Tökmag (25 mg/100 g)

Korpa (19 mg/100 g)
Szárított fűszernövények
(kakukkfű, petrezselyem, menta, bors, majoranna)
(124 mg/100 g)

Kakaó por (17 mg/100 g)


Szintén magas vastartalmúak:
-Aszalt paradicsom (9 mg/100 g)
-Amarant (7,6 mg/100 g)
-Kesu dió (6,1 mg/100 g)
-Aszalt barack (6 mg/100 g)
-Friss petrezselyem (6 mg/100 g)
-Zab (5 mg/100 g)
-Fehér bab és lencse (3,7 mg/100 g)
-Spenót (3,5 mg/100 g)
-Tofu (2,7 mg/100 g)
-Teljes kiőrlésű gabonák (1,5 mg/100 g)

 
Mákos méz

A mák (9,39 mg/100 g) a magas vastartalomtól fekete, tehát remek vas forrás. A méz rezet tartalmaz ami segíti a vas hasznosulását, így ketten együtt tökéletes vaspótlást biztosítanak a számunkra. Elkészíthető házilag is, egyszerűen össze kell keverni a darált mákot annyi mézzel, hogy bőven ellepje. Napindítónak minden reggel egy kiskanállal be lehet venni. Finom édes, úgyhogy meg is szépíti a reggelünket.


Szöges alma

Népi gyógymódunk a vashiányra a szöges alma. 5-6 hosszú szöget megtisztítva egy almába kell szúrni és úgy hagyni éjszakára. Ha éhgyomorra fogyasztjuk, még az étvágyunkat is javítja. Egy-két hónapos kúrával már látványos eredményeket lehet elérni!


Csalán

A csalánt a fitoterápiában gyakran alkalmazzák a vérszegénység gyógyítására. Vértisztító és vérképző hatású, javítja a hólyag és a vese működését, csökkenti a vércukorszintet és segít a székletürítésben. Mind e mellett magas a vastartalma is és segíti annak felszívódását, így rendszeres fogyasztása kifejezetten ajánlott. Nagyszerű kiegészítője például egy tavaszi méregtelenítésnek :)

Forrás:  
healthaliciousness.com
natursziget

2013. március 19., kedd

kókuszkocka

Hamikus Zsuzsa Tündérkonyha című szakácskönyve egyik nagy kedvencem. Általában egyszerű, de mégis ízletes vegetáriánus receptek vannak benne. Nem favorizálja a tejtermékeket, de nem is zárja ki őket, szóval néhol fifikázni kell a receptekkel. Ám neki még ezt is megbocsájtom, mert végtelenül kedves a stílusa és a keret történet egyszerűen levett a lábamról. (Igen, javíthatatlanul imádom a  tündéreket és egy következő életemben én is az leszek.)
Ez a recept kisebb-nagyobb változtatásokkal ebből a könyvből való.


Gusztusos és viszonylag gyors. Remek vendégváró!
(A mázga csak dísznek van a tányéron, igazából nem folyik sehová :) )



Hozzávalók:
40 dkg teljes kiőrlésű tönköly liszt
10 dkg teljes kiőrlésű amarant liszt
1 púpos teáskanál szódabikarbóna
1 dl kókusz zsír
0,8 dl hársméz
némi víz

a mázhoz:
0,5dl kókuszzsír
0,3 dl víz
2 púpos evőkanál kakaópor
némi édesítés - opcionális

kókuszreszelék

Így mártódik a mázgába.


Így hempergőzik a kókuszreszelékben.


A tészta száraz hozzávalóit összegyúrtam. A kókuszzsírt megolvasztva hozzákevertem. A mézet kevés meleg vízzel összekutyultam és úgy öntöttem a tésztára. Összedolgoztam és annyi vizet öntöttem még hozzá, hogy a gyúrható- és a piskóta tészta között legyen az állaga. Belenyomkodtam egy kikent kis tepsibe és aranybarnára sütöttem. (Nem jó, ha a széle megpirul, mert nem passzol hozzá a ropogás.)
Félre tettem hűlni.

Egy bádog bögrében felolvasztottam a kókuszzsírt és összekevertem a többi hozzávalóval. A végeredmény egy víznél sűrűbb, szirupnál hígabb mázga.
 
A kihűlt sütit felvágtam kockákra. Egy kocka aljába beleszúrtam egy villát, belemártottam a mázgába, aztán minden oldalát beleérintettem a kókuszreszelékbe. Kb 15 kocka lesz ebből az adagból. (De ez nyilván a beosztástól is függ.)

Egyáltalán nem hosszú a folyamat, mert sok része párhuzamosan zajlik. A mártogatás pedig kifejezetten pikk-pakk megy. A szkeptikus teszten abszolút csillagos ötössel ment át, azonnali ismétlést követelt a komplett família.
Az benne a fantasztikus, hogy olyan mint a bolti. Mondjuk a virágoskúti kockával simán vetekszik. A hársméztől pedig szenzációs bukéja lett!

Ez egy korábbi verzió, ebben van fehér liszt is, azért ilyen "cukrászat" színű :)

2013. március 18., hétfő

Pasta al pomodoro i basilico

Jól hangzik mi? És tényleg az is!

Ez a tészta olyan finom volt és olyan olaszos, hogy a fejemben a Zuppa Romana szólt egész délután :)
Ja, és a legjobb, bazi egyszerű!




Háttérben: Pomodoro, Oglio, Basilico i aglio :)

Hozzávalók:
Egy csomag tészta
Bazsalikom
Paradicsom szósz (Az enyém hámozott befőtt -házi-, de leturmixolt nyers paradicsommal is remek.)
Fokhagyma
Oliva olaj (hidegen sajtolt)
Élesztő pehely (sajtnak)


Azért nem írtam mennyiségeket, mert érezni kell, meg kóstolgatni, olaszt így jó főzni! (Nekem.)
A tésztát meg kell főzni "al dente" -szóval amikor feltapad a szekrényre jó :)
A főzőlevéből pedig egy keveset bele tettem a paradicsomszószba. Beleszórtam a bazsalikomot, sót, olajat, belenyomtam a fokhagymát. Jól összekevertem és ráöntöttem a tésztára. Megszórtam az élesztőpehellyel és megettem. Kész. És jaj, de finom!

Buon appetito!! :)


2013. március 15., péntek

Hogyan együnk vitamint? - B12 vitamin (Cobalamin)

A vitaminhiány egy nagy félelem manapság, hiszen az ételeink tápértéke az elmúlt ötven évben átlag 20-30%-kal csappant meg. Ez valószínűleg a sürgetett termeléstől van, vagyis hogy a növényeket nagy hozamra kényszerítik. Ennek az ára, hogy felhígul a vitamin és ásványi anyag készletük.

A leghatékonyabban a táplálékokkal bevitt vitaminok szívódnak fel. Azt nehéz azonban eldöntenünk, hogy melyik vitaminból kellene bevinni. De még ha kezünkben is van egy friss vérkép eredmény, általában fogalmunk sincs, hogy melyik ételben van az adott vitamin vagy ásványi anyag. A mesterséges készítmények pedig sokszor jobban terhelik a szervezetet, mint amennyi vitamin felszívódik belőlük.

Így hát írok egy sorozatot, amiben összeszedjük a különböző vitaminok és ásványi anyagok főbb jellemzőit és az ezeket leghatékonyabban pótló ételeket.

Elsőként a B12 vitaminnal kezdjük, hiszen a vegetáriánusok és vegánok ebből fogynak ki a legkönnyebben. Ez a ma ismert legnagyobb és legösszetettebb vitamin. Enyhe hiánya okozhat vérszegénységet, fáradtságot, depressziót, dementiát, míg hosszú távú nélkülözése maradandó károsodást is előidézhet a szervezetben. Nehézség, hogy hiánytünetei évekkel azután jelentkeznek, hogy a szervezet raktárai kiürültek.

B12 vitaminban gazdag ételeink zömmel állati eredetűek. Ezek közül a leggazdagabbak:

Osztriga
(98,9 µg/100 g)

Máj
(85,7 µg/100 g)

Kaviár
(20 µg/100 g)


A sajt és a tojás szintén tartalmaz értékelhető mennyiséget, no de mit kezdjenek magukkal a vegánok? Tévhit, hogy a nálunk kapható szója termékek tartalmaznak B12-t, sajnos ehhez Tájföldig kéne menni, hogy B12 tartalmú tofut találjunk. Az inaktív élesztő pehelyben pedig csak hozzáadott B12 vitamin van.
De nem feladni! Íme a nekünk való B12 vitamin források:


spirulina alga
(48,3 µg /100 g)

Nagyőzlábgomba
(13µg/100g szárítva)

Nori tekercs (a sushi "bőre")
(12 µg/100 g)

Laskagomba
(2µg/100g szárítva)



Mosatlan gyümölcs, zöldség

Victoria Boutenko  a Nyers étel csodái című könyvében ír arról, hogy a környezetében egy kisebb felmérést végzett a nyers evők között arról, hogy kinek van B12 vitamin hiánya. Arra jutott, hogy akiknek hiánya van, azok gondosan megmossák a zöldség-gyümölcsöt fogyasztás előtt. Míg akiknek rendben van a B12 szintje, azok hanyagolják a mosást.
Szinte hallani, ahogy felszisszentetek. Nos, a „mezei” boltban kapható gyümölcsök és zöldségek először is a termesztés közben kapnak egy nagy adag mérget, műtrágyát, rovarirtót, gombaölőt. Majd a szállítás és a tárolás alatt jönnek a különböző penészedés gátlók, csótány irtók és fényezők. Így mire hozzánk kerül életveszélyesek és kénytelen vagyunk mosással ártalmatlanítani őket. Ám ha bio zöldséget veszünk, termelőtől, akkor nyugodtan fogyaszthatjuk mosás nélkül, hiszen sem a földje, sem ő maga nem lett permetezve. (Ez nem áll a messziről érkező- illetve a nagyáruházak polcain lévő bio termékekre, hiszen ezek az áruházban jó eséllyel nem részesülnek különb bánásmódban.)

Jó étvágyat mindekinek!


Források:
veganhealth.org
wikipedia
healthhalicousness

kakukkfüves kenyér lepény

Ez egy hirtelen ötlet volt, mivel nem volt itthon semmi kenyér-szerűség, de nagyon ettünk volna margarint. És mivel a gyerek is kérte -az már két szavazat- gyorsan összedobtam. Hát megérte, mert nagyon finom lett és átment a szkeptikus teszten, minden felnőtt ezt vacsorázta.

Frissiben ráolvad a margarin, mmm...


Hozzávalók:
1bögre zabliszt
1/4 bögre darált lenmag
1púpos evőkanál kakukkfű
1/2 mokkáskanál tarka bors
1 csapott kiskanál só
1 csapott kiskanál szódabikarbóna
1 kis fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2 evőkanál olíva olaj
1 bögre víz


A száraz hozzávalókat összekevertem, beleszórtam az apróra vágott hagymákat. (A fokhagymát lehet nyomni is, de az én fokhagymanyomóm most váza nehezéket játszik, itt.)
Az olajat és a vizet raktam bele utoljára és jól kikevertem habverővel, hogy a zabliszt ne maradjon csomós.
Forró, olajjal vékonyan megkent serpenyőbe raktam két evőkanálnyit a masszából, és kisimítgattam a kanállal, hogy szétterüljön. A főzőlap legmagasabb fokozatán kb 2perc kellett az egyik oldalának, aztán még 1 perc a másik oldalának, szóval nagyon gyorsan kész van.
Ebből a mennyiségből 5 nagy tenyérnyi lepényke lett, ami nekünk -egy három tagú családnak- elég volt vacsorára.


A háttérben még mindig a nőnapi virágaim :)


A ráolvadt margarinnal isteni, de ebből csak bio-t szabad, ami nem hidrogénezett. Csírát is ettünk hozzá, de el tudom képzelni bármilyen kencével és bármilyen friss zöldséggel. Nagyon jó glutén mentes kenyér alternatívának is, ha a zabliszt glutén mentes üzemben készült.

2013. március 13., szerda

Nőnapi köles egytál

Az egész egy véletlen műve, mert száraz lett a köles és szerettem volna valami szaftosat kreálni belőle. Nos a végeredmény szaftos lett. Valahogy pont jó maradékok akadtak, mert az ízvilága nagyon a szájam íze szerint való lett. A jó benne még az, hogy gyors és a paprikalekváron kívül nincs benne semmi extra hozzávaló.

nőnapi köles egytál



Hozzávalók:
1 bögre köles
2 bögre víz
fél cukkíni
fél bumszli répa (ez nem egy répa fajta, hanem amolyan tél végi kövér fajta :) )

a szószhoz:
1 evőkanál kókusz zsír
1 közepes fej vöröshagyma
1 púpos evőkanál paprika lekvár
1,5 dl paradicsom befőtt (vagy 2-3 nyers pari leturmixolva)
1 evőkanál rozmaring
3 evőkanál inaktív élesztőpehely (sörélesztő pehely néven is fut) -aki eszik, sajttal is tökéletes

Nőnapi tálalásban :)


A cukkínit és a répát meghámoztam, uborka szeletelőn leszeleteltem és feltettem főni a kölessel és a vízzel. Mikor már bátran zubogott a víz lezártam, lefedtem és békén hagytam.

A szószhoz felraktam forrósodni a kókuszzsírt, beledobtam az apróra vágott hagymát. Amikor üvegesre pirult ráöntöttem a szósz összes többi hozzávalóját, kivéve az élesztőpelyhet. Rottyantottam rajta egyet és összekevertem az addigra felduzzadt kölessel és az élesztőpehellyel. Kész is van.

Mindenkinek utólagosan is Boldog Nőnapot!