2014. november 11., kedd

Palacsinta torta

Névnap volt nálunk! Nagyon gondolkodtam, hogy mi legyen most és végül a palacsinta mellett döntöttem, azzal nagyon melléfogni nem lehet.
Volt az életemben egy pont mikor elfogadtam, hogy még nagyon messze van az az idő, amikor én olyan csodás, papírvékony palacsintát fogok sütni mint anyukám (meg az ő anyukája). Eddig akárhányszor próbálkoztam, vagy az egész kuka lett vagy nagyjából 2,5-3 ujjnyi vastag palacsinták lettek (konkrétan három darab) és egy féllel hascsikarásig jóllaktál.
Szóval egy ideje én csak amerikai palacsintát sütök, abból viszont már nagyon májer vagyok. Nem kell mérleg, lehet variálni, sose szakad, sose ég oda, gyors, imádom!
De mitől lesz ez ünnepi? Hát gondoltam egymásra rakom. Aztán gondoltam esetleg lehetne két színű. Aztán gondoltam tehetnénk a tetejére is valami finomat. Aztán gondoltam benézek a szekrénybe, mert elég hiányos a készlet. Hát ez lett belőle. (Állati finom lett.. bepusztítottuk!)


mmm...


Hozzávalók

a tésztához:
1 bögre fehér liszt
2/3 bögre teljeskiőrlésű liszt
1 evőkanál lenmag
2/3 bögre mandula
2 közepes alma
1 evőkanál kakópor
1 kiskanál szódabikarbóna, meg még egycsipet

a krémes öntethez:
2/3 bögre kesudió
2 narancs kifacsart leve
1 evőkanál méz (vagy agavé)
fél mokkáskanál fahéj
esetleg áfony, mandula vagy aszalt gyümölcs a tetejére

Olyan mint egy háromdimenziós ehető gyalogátkelő!


A két lisztet és a szódabikarbónát összekevertem egy tálba. A lenmagot le kell darálni és beáztatni nagyon pici vízbe, ez lesz a "tojás". A mandulát annyi vízzel, hogy épp ellepje, összeturmixoltam, ez lesz a "tej". A két almát lereszeltem betettem a menő mini kézzel húzogatós robotgépembe, hogy olyan legyen mint ha reszeltem volna :) Aztán ezeket mind ("tojás", "tej", alma) összekevertem a liszttel. Annyira kell higítani, hogy sokkal sűrűbb tésztát kapjunk mint a hagyományos palacsintatészta, de azért folyjon.
Ezt a tésztát forró serpenyőben kisütöttem, pont úgy mint a palacsintát, csak kevesebb kell egyszerre, sokkal kisebb kör lesz és vastagabb. Az amerikai palacsinta a szódabikarbóna miatt "bugyborékol" sülés közben és picit nő is. A teteje még elég nyers mire az alja már jó, hamarabb kell fordítani mint gondolnánk és érdemes nem a legmagasabb fokozaton sütni.
Amikor a tészta felét már elsütöttem (kb az 5. palacsintánál) akkor belekevertem a maradék nyers tésztába a kakaóport és kisütöttem a maradékot.

Amíg sülögettek, a narancs levét kifacsartam, ráöntöttem a kesura, beletettem a mézet és a fahéjat és krémesre turmixoltam.

A kétszínű palacsintát felváltva egymásra pakoltam és leöntöttem az öntettel. Díszítettem áfonyával és nagyon elégedett voltam magammal.
Arra is jó volt ez, hogy teszteljem a vegán tojást, mert eredetileg azt nem raktam a tésztába. Ám az első palacsinta egyáltalán nem állt össze, úgyhogy miután kivakartam a serpenyőből, belekevertem a tésztába a lenmagos keveréket és utána olyan gyönyörűek lettek, hogy még. Szóval nem csalás nem ámítás, létezik a vegán tojás :)

De a legbüszkébb mégis arra vagyok, hogy ez most totálisan kútfőből jött. Szóval ez itt most teljességgel az én receptem. Voilá!

2014. április 11., péntek

Nyers répa muffin

Ennek a kajának ijesztően emlékeztet az íze a répatortára. Nem mellesleg nagyon finom és a szkeptikus teszten is átment.



Hozzávalók:
2 csésze répa
1/2 csésze mandula (vagy dió)
1 csésze datolya (áztatva)
1-2 kiskanál fahéj
1 mokkáskanál kurkuma
1 cm gyömbér


A krémhez
1 csésze kesu (áztatva)
2-3 narancs leve
1/2 csésze áztatott datolya
1 mokkáskanál vanília rúd



A répát aprítóban aprítottam (reszelhető is) a mandulát szintén és össze botmixereltem őket a datolyával és a fűszerekkel. (Ha van nagy méretű aprítód akkor abba tenni mégjobb.) Aztán megtöltöttem velük a kis papír kapszlikat amit a muffintepsibe is szoktak tenni. Betettem a hűtőbe állni.

Aztán a krém hozzávalóit összeturmixoltam és nyomózsákba tettem és rányomtam az addigra némileg megszilárdult muffinkákra. (Nálam ez egy pici nejlonzacskó kivágott csücsökkel és zacskó záró.)

A recept RawKristináé, aki videón is megmutatja, hogy érdemes elkészíteni, csodaszép eszközökkel:


Üveges reggeli

Van az a bizonyos Kollath reggeli, aminek az a lényege, hogy még este áztatod be a gabonapelyhet, olajos magot és reggelre mindenféle erjedés indul be benne (ezt az ízén nem érezni). Ez segíti az emésztést meg mindenféle plusz enzimmel látja el a szervezeted, mivel alapvetően nyers. Lehet hozzá tenni aszalt gyümölcsöt, friss gyümölcsöt, stb.

Van mégegy előnye. Reggelre kész van :) Tehát ha rohanós a reggel (mert kinek nem az) akkor ezt csak be kell dobni a táskádba és majd megeszed a munkahelyeden a gép előtt. (Tudom, nagyon romantikus, de a nem reggelizésnél meg a Princess-nél jobb.)

Lefekvés előtt beáztatva :)


Hozzávalók:
1 csini, jól záródó üveg
1 csésze zabpehely
3 evőkanál mák
2 evőkanál chia mag
1/4  csésze aszalt meggy (vagy más cukrozatlan aszalt gyümi)
1,5 csésze mangó
(A gyümölcsök helyett tehetsz bármilyen más gyümölcsöt is természetesen :) )


Tedd az üveg aljára a zabpelyhet, fölé a mákot és a chiát. (Ha más olajos magot használsz, próbáld ki hogy egészben szereted jobban vagy mozsárban összetörve.) A tetejére tedd rá az aszalt meggyet és öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje.
Az összedarabolt mangót vagy más gyümölcsöt készítsd mellé és reggel szórd a tetejére. Addigra a többi hozzávaló megszívja magát vízzel és egyből lehet enni.
Ha édesebb ízekre vágysz önthetsz rá magtejet vagy gabona tejet. A mangó helyett tehetsz rá banánt vagy banán tejet.
Ízletes, tápláló és jópár óráig jóllakottan tart :)

Csabaíre vérfű

Bújnak a fűszernövények! Ami azért jó, mert szárítva alig van ízük és egész másmilyen mint FRISSEN! Ráadásul frissen van bennük némi klorofil is, élet, erő, egészség :)



Gyorsan csináltam is belőlük juice-t meg nyers fettuccinet meg adtam a szomszédnak limonádéhoz! :)

A bazsalikom és az oregánó szuper az olasz kajákhoz vagy a kaják olaszosításához.
A menta és a citromfű isteniek italokhoz, limonádéhoz vagy simán leforrázva teához.
A Csabaíre vérfű pedig egy különleges és nagyon finom fűszernövény, amit rendkívül kevesen ismernek. Sangiusorba minor, évelő, ehető gyógynövény, vérzés csillapító hatású.
Van egy nagyon kellemes sárgadinnyére emlékeztető íze és illata. Nagyon jól feldobja a salátákat, tésztákra is kiváló.

A legenda szerint
Állítólag Csaba királyfi ezzel a fűvel gyógyította meg a seregét az Attlia halála után kirobbant testvér háborúban.

Mentás citrus juice

Végre rászántam magam és vettem egy lényerőt, alias gyümölcs prést. Azóta tonnányi juice-t iszunk. A gyerek is nagyon élvezi, hogy pörög és lehet bele dolgokat dobálni, amik aztán több lukon is egész más formában távoznak.
Az egyik ilyen juice kísérlatünk nagyon finom lett, úgyhogy dokumentálom!


Hozzávalók:
4-5 kelkáposzta levél
5-6 alma (ha lehet, több féle)
1 citrom
3 narancs
4 mandarin (az a nagyobb, tojásdad fajta)

1 csokor friss menta
1 csokor friss citromfű



Az egészet betoltuk Kavicsba. (Ez lett a neve, végülis már családtag.) Szuper finom, frissítő, egyáltalán nem érezni rajta a kelt. Ha teljesen sima italt szeretnél le is szűrheted, de ha nem gond, hogy rostosabb, akkor így is isteni!

nyers fettuccine

A nyers tészták tök viccesek! Egyáltalán semmi közük nincs sem ízben sem állagban eredeti rokonukhoz. Kinézetre azonban mókából lehet a zöldségeket tészta kinézetűre fabrikálni. Van kifejezetten olyan eszköz, ami spirál alakban levágja a zöldséget, hogy egy az egyben tésztának nézzen ki, de ez ugye plusz egy eszköz, plusz egy kiadás és plusz egy tárgy, ami foglaja a helyet. De van ennek sufnituningos módja is, csak a krumplihámozó kell hozzá meg keményebb zöldségek, pl. répa esetén egy villa.

Cukkíniből nagyon egyszerűen lehet tésztát hámozgatni és az íze is finom, ráadásul az állaga is relatív közelít a tésztáéhoz. (Már amennyiben ez valakinek szempont :) )

mmm..


Hozzávalók:

2 cukkíni
1 csésze fenyőmag
1 csésze friss oregánó levél
1 csésze friss bazsalikom levél
Koktélparadicsom

A "sajthoz"
4-5 karfiol rózsa
3-4 evőkanál sörélesztő pehely (ez inaktív, candidások is fogyaszthatják)

1,5 cukkíniből a krumplihámozóval hosszú csíkokat faragtam, ez lesz a tészta. Aztán a maradék fél cukkínit, a fenyőmagot és a fűszerleveleket összeturmixoltam. (Botmixerrel is működik, de akkor érdemes a fenyőmagot őrölni előtte.)
A "sajthoz" a karfiolt és a sörélesztőpelyhet aprítóba tettem és aprítottam. :)

Szósz a tésztára, sajt a szószra és az egésznek a tetejére daraboltam a koktélparadicsomot. A sörélesztőpehely a karfiollal annyira finom benyomást kelt, hogy csak na!

2014. március 31., hétfő

Gyümölcs sali

Kedvem támadt valami extra vacsit készíteni, úgyhogy kitaláltam, hogy legyen gyümölcs saláta. Olyan leveses fajta. Szóval ez lett belőle. Gyerek és szkeptikus kompatibilis.



Hozzávalók

alaplé:
1 narancs
1 mandarin
1 citrom
2 teáskanál fahéj
1 teáskanál agavé szirup (elhagyható)

Bele valók:
1 mandarin
1 banán
1 alma
1/2 ananász
Rizs tejszínhab (opcionális)

Alig bírtam lefotózni, olyan gyorsan ették :)


Az alapléhez kifacsartam a gyümölcsöket és összekevertem a többivel. A gyümölcsöket apróra daraboltam és hozzá kevertem a léhez. Kész.
A rizs habtejszínt felvertem hozzá. Ezt most próbáltuk először és nagyon örült neki a kis fejünk.
Nagy sikere volt, alig bírtam lefotózni, mert elkapkodták.

2014. március 15., szombat

Gyümölcs tortácska

Elérkezett az a fényes szombat reggel amikor a szkeptikusok közölték, hogy ma ne legyen hús ebédre! Egy gyors ájulás és egy diszkrét ünnepi felvonulás után lehiggadva rájöttem, hogy ezt honorálnom kell valamivel. Így dobódott össze ez a nagyon gyors és nagyon klassz édesség.
Az alap ötletet Gitta könyvéből vettem, amit egyébként mindenkinek szívből ajánlok.
A tortácska gyorsasága azért azon is múlik, hogy mi van otthon. Nekem volt otthon két Zsanna-Manna vándor szelet tortaalapnak, de lehet házilag is tortaalapot csinálni, az is szuperul működik!

Ó igen, hozzácsaptam egy kis csillogást :)


Hozzávalók:

alap:
2 Zsanna-manna Vándor szelet
vagy
2 csésze áztatott dió vagy mandula
2 csésze áztatott datolya
2 evőkanál kakaópor

krém:
1 marék kesudió
1 kiskanál vanília por
édesítésnek agavé vagy méz (opcionális, mert a torta többi része is nagyon édes)

A tetejére:
1 banán
1 mandarin
1/2 mangó
(vagy bármilyen gyümölcs, ami van)


És még színes is!

Az alaphoz a Zsanna-mannát kinyújtjuk vagy elkészítjük házilag. Utóbbi esetben a diót/mandulát a kakóporral aprítóban összeaprítjuk, aztán amikor már morzsás hozzáadjuk a datolyát. Fontos a sorrend, mert a datolyától már tapad és ha utólag kerül bele az olajos mag, nem lesz egyenletesen morzsás. (Vagy inkább nem lesz morzsás.) Akkor jó, ha a végeredmény összetapad és bele lehet nyomkodni egy tányér aljába. Ebből kialakíthatjuk a kerek alapot (erőteljes nyomkodással ;) )
A krémhez a kesut a többi hozzávalóval összeturmixoljuk. (Ha csak botmixer van, az sem gond, akkor előbb aprítóba érdemes tenni a kesut, hogy kíméld a mixert és hamarabb legyen homogén a massza.) Ezt kentem közvetlen az alapra.
A tetejét díszítsd a gyümölcsökkel és kész is. Isteni!

 

Cézár saláta

Nem eszünk húst, mert egészségtelen vagy mert nem akarunk ártani az állatoknak. Mind a kettő olyan ok, amit a fejünkben eldöntünk és nagyon határozottak vagyunk és eltökéltek és tartjuk magunkat az elveinkhez, elhatárzásunkhoz.
És néha ilyen párbeszédet folytatunk magunkkal:
-Látod azt a cézár salátát?
-Igen. Hús van benne, nem szeretjük a húst, nem akarunk enni. Majonéz is van benne, azt se akarunk enni. Ezen kívül sajt és fehér kenyér van benne...
-Na jó, csak arra gondoltam, hogy finom.
-Akkor sem akarunk ilyet enni!
-Tudom, tudom, nem kell emlékeztetni, én csak annyit mondtam, finom.

Mert ilyen van. De az ember akkor sem szeretne értelmes gondolkodó lényeket enni, ha finomak. Valószínűleg a kutyám is nagyon finom lenne, csak ebbe belegondolni is szörnyű. Nekem ez ilyen egy ideje a többi állattal, akkor is, ha nem ismerem és ha "vágóhídra született" (micsoda hülye egy kifejezés...)
De szerencsére vannak egyéb lehetőségek a fenti párbeszédek után.
Itt van például a napfényes étterem, ahol ínycsiklandó vegán ételeket szervíroznak, például cézár salátát is.

Én ezeket használtam most a salátához.


Aztán itt vannak a jobbnál jobb "helyettesítő" termékek, amik elég sok procedúrán és feldolgozáson mennek keresztül, hogy eljussanak abba az állapotba amikor már olyanok mint a sajt vagy mint a hús. Szóval nyílván nem mindennapos fogyasztásra valóak.
(A minap volt erről egy mókás beszélgetésem, ahol arra jutottunk, hogy még az is előfordulhat, hogy ezek valóban húsból és sajtból vannak és az egész élelmiszeripar a vegákon röhög... Azért a remény hal meg utoljára.)
Szóval ezek mind segítenek nosztalgiázni egyet, felidézni ízeket, kielégíteni az ízlelőbimbóinkat, anélkül, hogy ártanánk vele vagy vérig sértenénk a saját elveinket. Szerintem :)
Mert vegánnak lenni nem feltétlen jelenti, hogy nem szeretjük a tejtermékeket vagy nem szeretjük a húst. Vegánnak lenni néha azt jelenti, hogy törődünk a környezetünkkel, hogy tudomásul vesszük, hogy mivel jár előállítani bizonyos ételeket és túl nagy árnak ítéljük életek áldozását egy jó túrókrémért vagy csirkepörköltért.


Közelebb a pirítós, háttérben a szejtán kukucskál.



Hozzávalók:

1 fej jégsaláta
4 púpos evőkanál vegán majonéz
1 szelet sült szejtán
1 szelet alaposan megpirított teljeskiőrlésű kenyér
1/2 csomag növényi sajt


A salátát felszeleteljük, a szejtánt és a pirítóst felkockázzuk és az egészet összekeverjük a "majonézzel". Ráreszeljük a "sajtot" és elfogyasztjuk jóízzel!


 


2014. február 18., kedd

eper-avokádó-spenót saláta mákos öntettel

A fogyasztói társadalom áldozata lettem. Mert valentin miatt mindenhol epret árulnak. De én ellenáltam, keményen. Aztán megláttam egy epres receptet, ami annyira, de annyira érdekes volt, hogy magával ragadott a fantáziám meg a csábítás meg az összes efféle amit kifogásként szoktak emlegetni.
Szóval felelősségem teljes tudatában, minden információ birtokában vettem egy csomag spanyol országból importált epret. Ami nem organikus és nagyon messziről jött, rengeteg energiát felhasznált és nem támogatja sem a környezetet, sem a lokális gazdaságot.
Csak abban bízhatok, hogy valahol egy megrögzött import áru vásárló ma hirtelen felindulásból csupa lokálisan termesztett organikus terméket vásárolt, így egyenlítve ki az áruk nagy körforgását.
(Viccen kívül, érdemes figyelni a fent elbagatelizált elvekre vásárláskor, hogy még egy darabig bírjuk használni a földbolygót.)

olyan szépek azok a piros foltok a zöldben


Hozzávalók

a salátához:
egy nagy duplamarék bébi spenót
8 db közepes eper
1-2 avokádó (ízlés és péztárca szerint)
1/2 lilahagyma

az öntethez:
5-6 evőkanál dió olaj (vagy más hidegen sajtolt olaj, pl. olíva)
3 evőkanál alma ecet
2 evőkanál agave szirup (vagy méz)
1 evőkanál mák
1 csipet őrölt mustármag (óóó igen, semmi pánik, bele vele!)
csipet himalája só

ott figyelnek éberen a mákszemek


A salátához a lilahagymát picire felaprítottam, az epret és az avokádót feldaraboltam és az egészet összekevertem a spenót levelekkel.
Az öntet hozzávalóit jól összekutyultam. (A mustármagot remekül össze lehet törni mozsárban, nem kell külön ezért őröltet venni.)
Aztán a kettőt értelemszerűen összekevertem. Voila!

Isteni íze van. Kicsit pikáns, de nem szokatlan és édeskés. Állandóan a tejszínhabos eperre asszociáltam miközben ettem. Fantasztikus egyveleg!
Nincs szkeptikus teszt, megettem mindet idő előtt :)

2014. február 16., vasárnap

Csoda ital? cékla, répa, alma

Egyébként is szeretem ezt a kombinációt, így hát amikor kölcsön kaptunk egy kicsi, de annál szívósabb lényerőt, eszembe jutott, hogy lehetne ebből egy kúrát csinálni. (Nincs is annál jobb, mikor egy kúra finom és jól esik :) )

Ráadásul rengeteg szuper írás kering mindenhol erről az italkombinációról és már csak úgy emlegetik, hogy a csoda ital! Természetesen az interneten minden igaz amit írnak, úgyhogy ez végképp meggyőzött és azóta minden reggel iszom egy bögrével a varázs nedüből. (És plussz tuningnak beveszek mellé egy fehér üröm kapszulát, amit a homoktövis árusomtól veszttem a biopiacon. Ez is egy érdekes, mert a kapszulába őrölt fehér ürmöt töltöttek házilag és itt be is fejezték a procedúrát.)



A csoda ital rengeteg antioxidánst tartalmaz. Van benne  A, B1, B2, B6, C, E és K vitamin. Ezen kívül folát, Niacin, Cink, Réz, Magnézium, Potasszium, Foszfor, Vas, Kálcium, Magnézium, Szelén és Mangán is. A pantoténsavat már meg sem említem.
A répában ráadásul jó sok béta karotin van, az alma méregtelenít, a cékla pedig jó a szívnek és az egész pakk öregedés gátló enzimekben dúskál. (Bár itt hozzá tenném, hogy öregedni alapvetően eléggé természetes dolog.)

Ami nagyon hasznos az egészben, hogy túl azon, hogy elég komplex vitamin bomba, nincs hőkezelve ebben a formájában, tehát nem főzzük-sütjük ki belőlük ezeket a jobbnál jobb dolgokat. Állítólag még rákmegelőző/gyógyító és súly csökkentő hatást is megfigyeltek ennél az italnál.

Az ideális az, ha organikus termesztésből származó (bio) alapanyagokból van az italunk és héjastól kerül minden a lényerőbe. Ebben az esetben nem iszod meg a permet maradékát, sem a műtrágyát, sem az antibiotikumot, sem a rovarirtó szert.

Szerintem úgy a legfinomabb, ha egyenlő arányban van benne cékla, répa, alma, de nem vagyunk egyformák és kísérletezni jó :) Állítólag nagyon finom egy kevés lime vagy citrom levével is, ellenben a cukrot nem javaslom, akkor amit nyersz a réven elveszted  vámon.

Csoda italra fel! :)

2014. február 15., szombat

Funky cukkíni fánk paradicsom szósszal

Találtam egy oldalt, amin csupa olyan recept van, amikben az alapanyagok "egy összetevősek", tehát nem csak hogy egyetlen alapanyagból vannak, de nincsenek sem feldolgozva sem kezelve, tartósítva stb.
Ott találtam egy cukkíni fánk receptet paradicsom szósszal és mivel nagyon viccesnek és egész gyorsnak hangzott, megcsináltam minimális módosítással.
Nem csalódtunk, finom lett, könnyű és fél óra alatt meg is volt az első adag fánk szószostul.

Hozzávalók

a fánkhoz:
3 közepes cukkíni
2 kisebb fej vöröshagyma
2 bögre teljes kiőrlésű liszt
1 evőkanál oregánó
3 evőkanál olivaolaj
1/2 citrom leve
só, tarka bors

a szószhoz:
1/2 liter paradicsomszósz
3 evőkanál bazsalikom (vagy egy marék friss, de most nincs szezonja)
15 db olivabogyó
só, tarka bors


Tepsiben sütve, hogy ne legyen túl olajos.


Először a szósz összetevőit kell összekeverni egy lábosban és egy negyed órát rotyogtatni.

Közben a cukkínit meg a hagymát aprítóban felaprítottam. Előbbit lehet héjastúl, ha beleharapsz és elég zsengének találod a héját. Aprító híján lehet reszelni is, az sem vészes macera, mert a cukkíni puha. A kapott végeredményt összekevertem a többi összetevővel. Ha már nokedlinél sűrűbb állagú és lehet valamelyest formázni, akkor jó. Ha túl híg, tegyél még lisztet, ha túl sűrű, tegyél kis vizet.
Egy tepsibe annyi olajat öntöttem, hogy vékonyan szétterüljön az alján. Púpos evőkanálnyikat vettem a masszából és kicsit szétlapogattam a tepsiben. (Kb egy ujjnyi vastagok voltak így a fánkocskáim.)
270°-os sütőben sütöttem amíg megbarnult a teteje (kb 10 perc) aztán megfordítottam, hogy a strandon is jól mutassanak majd. Még kb 6-8 perc alatt aranybarnára sült a másik oldaluk is és lehetett tálalni.

A kaja átment a szkeptikus teszten is, ette a komplett família. (Egyedül az olajbogyó a szűk keresztmetszet benne.)